Limyra Consultancy Danışmanlık Hizmetleri

Bosna Turu

bosna turu

Bosna Turu

Kişi ve gruplara özel turlar!
Gezi tarihinizi belirleyin, sizin için düzenleyelim!
Konaklama şekli, alışveriş yerleri ve yemek tercihini kendiniz yapabilir ya da bize özel taleplerinizi bildirebilirsiniz.

500 yıllık tarihimizin olduğu ,Sırpların Boşnakların ve Hırvatların Osmanlı hoşgörüsüne sığınarak uzun yıllar bir arada yaşadığı,Osmanlının ayrılırken uğrunda ağıt yakıldığı, her bir köşesinde ecdadımızın çok sayıda eseriyle mührünü vurduğu, yitik hazinelerimiz arasında önemli yer tutan garip topraklar. Sizleri Avrupa’nın Kudüs’ü olarak bilinen Saraybosna’dan Mostar’a, Travnik’ten Jajce’ye Srebrenitza’dan Drina’ya kısacası her adımında tarihi yaşayıp Osmanlıya dokunabileceğiniz uzun bir yolculuğa davet ediyoruz.


1. gün: İstanbul - Sarajevo

Havalimanı’nda buluşma.THY yada PEGASUS tarifeli uçağı ile İstanbul’dan hareket ve Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda yerel rehberimiz tarafından karşılanma. Özel aracımızla Başçarşıya gidiş. 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret ve Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezinti. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini, Bosna Savaşı’nda günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Camii’ni, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsü’nü gezip gördükten sonra Osmanlı kalesi Beyaz Tabyayı geziyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içme, Saraybosna şehir manzarasını seyir, Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi Koza Köprüsü’nü ziyaret ettikten sonra akşam yemeğinde meşhur Boşnak Kebabı - Čevapi tattıktan sonra çay - kahve keyfi yapıyor ve ardından serbest zaman. Belirlenen saatte aracımıza geçip konaklama için otelimize hareket ediyoruz.


2. gün: Sarajevo - Mostar - Konjic - Pocitelj - Blagaj - Sarajevo

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra Mostar'a hareket. Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda molalar vererek yaklaşık 2.5 saat sürecektir. İlk molamızı Konjić şehrinde veriyoruz. Osmanlı’ dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjić köprüsünü görüyor ve Ahşap el işlemesi atölyelerinden alışveriş yaptıktan sonra Neretva nehri kanarında kahve keyfi. Kahvemizi içtikten sonra Yolculuğumuza Jablaniča yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik olarak görüyor ve aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Počitelj’e hareket ediyoruz. Kuleye tırmanış ve kule başından Neretva nehrini seyretme. Daha sonra gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi’ni ziyaret ediyor ve kaynağına hala ulaşılamamış ve saniye de tam 43.000 m³ suyun çıktığı Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi.
Çayımızı içip, dinlendikten sonra Mostar’a hareket ediyoruz. Mostar Şehri’nde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar Köprüsü’nü görüp, eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camii’sinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camii’ sini ziyaret ediyoruz. Savaştan kalan şehitlikleri ziyaret ve alışveriş için serbest zaman. Belirlenen saate Sarajevo şehrine dönmek için toplanma ve yola çıkış . Akşam yemeği için Jablanica’da meşhur kuzu çevirme yedikten sonra konaklamak için Sarajevo’da ki yada Mostar’da ki otelimize hareket ediyoruz.


3. gün: Sarajevo - Travnik

08:00 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket.Otelde yenilen sabah kahvaltısından sonra Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Travnik’e varmadan önce savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiči Köyü’nü ziyaret edeceğiz. Ardından Travnik’e varışımızla beraber tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti ve Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarasını seyretme. 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin geziyor ve Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) PlavaVoda’yı ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinin ardından Lutfina Kahva’da kahve ziyafeti yaptıktan sonra Sarajevo şehrine gitmek için yola çıkıyoruz. Akşam yemeğinde Zimaj Restorant veya Turkuaz Restorant’ da gezimizin son günü olması dolayısıyla bir Gala yemeği yiyip konaklayacağımız otele geçiyoruz.


4. gün: Saraybosna / İstanbul

09:00 Kahvaltı. 10:00 Otelden hareket. Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Saraybosna turumuza başlıyoruz. Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaret edip Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynağı) gezinti. Tarihi Rimski köprüyü ziyaret ettikten sonra alışveriş için Saraybosna’nın merkezi Başçarşı’ya hareket. Öğle yemeğinde Saç Altı Boşnak Böreği yedikten sonra alışveriş için serbest zaman. Ardından saat 19:00’dehavalimanına hareket. THY / PEGASUS tarifeli uçağıyla İstanbul’a hareket. İstanbul'a varış.Ücrete Dahil Olan Hizmetler:

Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
Koltuk sigortası
4* otellerde iki kişilik odalarda konaklama
Açık büfe sabah kahvaltıları
Öğle ve Akşam yemekleri ve 1 adet meşrubat
Tur boyunca kullanılacak lüx otobüs ve profesyonel şöförlük hizmeti
Profesyonel rehberlik hizmeti
Şehir vergileri
Müze ve ören yerleri (Vrelo Bosna, Life Tunnel, Travnik Castle, Blagaj Tekija)

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:

Şahsi harcamalar
Otel ekstraları
Yurtdışı çıkış harcı
Programda belirtilmeyen tur ve transferler
Yemeklerde ve molalarda alınacak extra içecekler

Sorun Cevaplayalım

Her türlü istek, öneri ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz!